Hukuk

Sigortasız Kredi Çekilebilir Mi?

Sigortasız Kredi Çekilir Mi?  Sigortasız Kredi Nasıl Alınır? 

İçindekiler

Sigortasız Kredi Nedir? 

Sigortasız kredi demek, sigortalı olduğunuza dair evrakların bulunmadan kredi çekme işleminin yapılması demektir diyebiliriz.

Bilindiği üzere bankaların özel veya kamu olması fark etmeksizin size kredi sağlamaları için gerekli olan bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler arasında sigortalı olduğunuza dair kanıt niteliği taşıyacak olanı ise hem bankalar tarafından istenmektedir hem de bunların ilk sırada gelenlerindendir. Buradan çıkarılması gereken husus ise kredi çekmek için bu sahip olmanız gereken bir özelliktir.

Peki sigortalı değilseniz ve kredi çekmek durumundaysanız, sigortasız kredi çekilebilir mi? Çekilirse nasıl çekilir gibi konuları makalemizde detaylı olarak ele almaya çalışacağız.

Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir?

Sigortasız kredi çekmekten önce sigorta belgesinin bankalar için önemini kısaca bilmekte fayda var.

Sigorta Belgesi Neden İstenir?

Burada ilk yapmamız gereken bankaların neden sizden bu belgeyi istediğini açıklamaktır. Bankanın bu belgeyi istemesinin ana amacı ise sizin kullandıracak olduğu krediyi geri ödeyeceğinize dair bir garanti niteliği olarak görmesidir.

Anlatılmak istenen husus kişinin sosyal güvencesi olması halinde bunun ortaya çıkaracağı sonuç bir yerlerde çalıştığı olacaktır.

Önceki uygulamalara bakıldığında sigorta kaydı dahi banka nezdince yeterli iken artık bunun süresi de değer kazanmaya başlamıştır.

Neredeyse bankaların tamamı için genel ortak bir kanı ise en az dört aylık bir süre için kişinin sigortalı olması gerekmektedir. Aksi halde ona kredi imkanı tanınmamaktadır.

Bankaların ön şart olarak sunduğu bir diğer koşul ise altı aylık bir sigortalılık sürecinin olmasıdır.

Sigorta Belgesi Yoksa 

Sigortalı olmanın ve sigorta belgesinin bankalar nezdinde öneminden  bahsettikten sonra asıl konumuz olan sigortası bulunmayan birine bu imkanın nasıl sağlanacağını detaylıca ele alacağız.

Üzerinize Kayıtlı Bir Mülkünüz Var Mı?

Böyle bir durumun içinde iseniz soruya verilebilecek en net cevap ise size bağlıdır. Bankaların buna yönelik uygulamasında Gelir belgesiz ipotekli ihtiyaç kredisi sunabilmektedir.

Şahsınıza kayıtlı ev, ruhsatlı araç veya arsa gibi mülklerin bulunması halinde sizin de bu imkandan yararlanabilmeniz mümkündür. Bunun için de o bankaya giderek gereken başvuruyu yapmanız gerekmektedir.

Emekli veya Kirada Eviniz Var Mı?

Düzenli bir şekilde kredinizi siz elden yatırmıyor iseniz yahut herhangi bir yerde çalışmıyor iseniz istediğiniz krediyi alamazsınız diye bir kaide yoktur.

Emekli iseniz çalışmakta olduğunuz farklı bankalardan emekli cüzdanınız ile emekli maaşınızı bizzat aldığınız bankadan ise direkt bir işlemle amacınıza ulaşabilirsiniz. Böyle bir durumda emeklilere sunulan kredi imkanlarını da araştırmak sizin adınıza faydalı olacaktır. Biz de size emeklilere bu noktada nasıl avantajlar sağlanmaktadır onu ele alacağız.

Emekli koşulunu sağlamamanız halinde kirada ev ya da dükkanınız olması halinde ise bunu kanıtlamanız halinde de bu başvuruyu gerçekleştirme hakkına sahipsiniz. Eğer emekli iseniz ve kredi almayı düşünüyorsanız, aşağıdaki makaleyi inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilmeniz mümkündür.

Emekliyim Kredi Alabilir miyim?

Kefil Göstermek

Herhangi bir mülkününüz veya emekliliğiniz olmaması durumunda yol gösterebilecek birkaç seçenek daha bulunmaktadır. Sigortalı çalışan bir arkadaşınız olması halinde şayet bu kişi size kefil olması ( eşi olan kişinin gönül rızası olması koşulu ile ) halinde de siz istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz.

Böyle bir seçeneği değerlendirmek adına bir imkanınız da yok ise sizin adınıza başka çözüm olacak yöntemlerde bulunmaktadır. Bunun için bir takım araştırmalar da yapılarak böyle imkanların var olduğunu görmek de size yararlı olacaktır.

İnternet Bankacılığı Aracılığı İle Kredi Kullanma

Bu sistemi bankalar haricinde bilen pek kişi bulunmamaktadır. Sigorta koşulunu sağlıyor olmamanız halinde internet bankacılığı üzerinden yapılan başvurunun gidiş hattı hakkında sizlere bir takım bilgiler yeterli olacaktır. Ancak daha fazla detaylı bilgiyi kredi kullanmayı düşündüğünüz bankadan bizzat araştırmalısınız.

  • İlk aşamada yapmanız gereken size kredi sağlayabilecek bir bankadan mevduat hesabı açmaktır.
  • Sonrasında ise müşteri hizmetlerini arayarak internet bankacılığını aktif hale getirmektir.
  • Bankanın mobil uygulamasını kişisel telefonunuza yükleyerek aktif hale getirin ve giriş işleminizi bitirin.
  • Size ait bir kredi var mı yok mu onu kontrol edin.
  • Olmaması sonucunda ise kredi başvurunuzu gerçekleştirin.
  • Olumlu bir sonuç gelmemesi halinde birkaç ay aralıklarla hesabınıza bir miktar para girişi sağlayın.
  • Bunu yapmanız halinde sizin adınıza mutlaka bir kredi oluşacağınızı göreceksiniz.
  • Size ait tanımlanmış bir kredi olmaması halinde bile internet üzerinden bu talebinizi bir daha yapın ve sonucun olumlu olmasını da bekleyin.

Sigortasız Kredi Nasıl Çekilir?

Yukarıda belirtilen son 4 başlıkta sigortasız kredinin nasıl çekileceği noktasında detaylı olarak bilgi vermeye çalıştık. Ancak siz kredi çekmeyi düşündüğünüz bankaya başvurarak alternatif fikirler alabilir ve bu şekilde kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Makalemizde genel olarak sigortasız kredi nasıl çekilir? Bankalar kredi verir mi soruları detaylı olarak incelemameye çalıştık.  Daha fazla detaylı bilgi için yorum bölümünden bize yazarak fikir verebilir veya sorularınızı sorabilirsiniz.

Ön Onaysız Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Gelir Belgesiz İpotekli İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu