Çalışma Hayatı

Ziraat Bankası Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir?

Ziraat Bankası Müşteri Numarası Nasıl Öğrenilir? Nerede Yazar,  müşteri hizmetlerinden müşteri no öğrenme

İçindekiler

Hesap Açma İşlemi

Ziraat Bankası Müşteri numaranızın olması için bankada mutlaka bir hesabınız olması gerekmektedir. Bu nedenle  hesap açma ile ilgili kısaca bilgi vereceğiz

18 Yaş Altı İçin Hesap Açma

Bankalardan hesap açma işlemi 18 yaşın üzerindeki her bireyin yapabileceği bir işlemdir. Aile onayı olmaksızın bu yaşın altındaki tek başına mümkün olamamaktadır.  18 yaşın altında banka hesabı bulunan kişiler geleceğe yatırım amaçlı ailelerinin açtığı hesaplardan faydalanmaktadır. Genellikle İş Bankası tarafından açılan çocuk hesapları birçok kişinin senelik banka hesabı avantajlarından faydalanmasını sağlamaktadır.

Ziraat Bankası Hesap Türleri

Ziraat Bankası’nın diğer hesaplarından bahsedecek olursak vadeli ve vadesiz olarak ayrıldığını söyleyebiliriz. Vadeli hesaplar ve vadesiz hesaplar için banka ve kredi kartlarından farklı kartlar verilmektedir. Bu kartların üzerinde yer alan müşteri numaraları ile de çeşitli işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Yazımızın devamında Ziraat Bankası müşteri numarası ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Müşteri Numarası Nedir ?

Bankalar hesap açılması durumunda kişiye özel bir müşteri numarası vermektedir. Bu müşteri numarası sayesinde işlemlerde kolaylık ve zamandan tasarruf sağlanmaktadır. Ziraat Bankası  müşteri numarası vermesi durumu da diğer bankalardaki gibi olmaktadır. Numara hazırlanması için farklı bir sistem uygulanmaktadır. Bu sistem sayesinde müşteri numarası ile hesap numarasının bağlantılı olması sağlanmaktadır. Hem kredi kartları hem de banka kartları için müşteri numarası kullanılmaktadır. Kredi kartları ve banka kartlarında yer alan bu numaranın işlem için ne anlama geldiğini bilmek de önemlidir.

Kişisel bilgilerden sayılan müşteri numarası ile tüm banka işlemleri rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir.

Önemli : müşteri numarasının başkaları ile paylaşılmaması gerekmektedir. Zorunlu durumlar için güvenilir kişilerle paylaşım dışında müşteri numarası paylaşmak doğru değildir.

Kart Üzerindeki Numaralar

Banka kartı ya da kredi kartı üzerinde yer alan numaraların hangi anlama geldiği ve ne numarası olduğu pek çok kişi tarafından bilinmemektedir. Fakat bu numaraları bilmek banka işlemlerini doğru gerçekleştirmek açısından önem taşımaktadır.

Şube kodu, hesap numarası ve müşteri numarası gibi kart üzerinde yer alan çeşitli bilgiler kartınızın kaybolması ya da çalınması gibi durumlarda mutlaka ezberinizde olması gereken bilgilerdir.

Ziraat Bankası Müşteri Numarası Öğrenme
Ziraat Bankası Müşteri Numarası Öğrenme
  • Ezberleyemeyen kişiler telefonlarına ya da bilgisayarlarına bu bilgileri kaydetmelidir. Çünkü banka kartı ya da kredi kartı iptal edilene kadar bu bilgiler kullanılarak kartınızdan alışveriş yapılması mümkün olabilmektedir.

Ziraat Bankası kartı üzerinde yer alan 16 haneli numarasının hesap numarası ya müşteri numarası olduğunu sanan müşteriler bulunmaktadır. Fakat bu numara ne hesap numarası ne de müşteri numarasıdır.

Bu numara ile internet alışverişleri yapılabilmekte ve ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Yalnızca karta ait olan bu numara ile tüm ödemeler yapılabilmektedir.

Müşteri Numarası Ne İşe Yaramaktadır ?

Birçok banka müşteri numarasını kredi kartının isim ve soyisim yer alan bölümünün altında belirtmektedir.

Ziraat Bankası kartında yer alan müşteri numarası da aynı şekilde isim ve soyismin altında yazmaktadır.Fakat Ziraat Bankası müşterilerinin birçoğu kartlarında müşteri numarasının yazmadığını söylemektedir. Bunun sebebi ise Ziraat Bankası’nın kredi kartı ya da banka kartının üzerinde değil vadeli ya da vadesiz hesap kartlarının üzerinde müşteri numarasına yer vermesidir.

  • Ziraat Bankası’nda vadeli hesaba sahip olan kişilere de vadesiz hesaba sahip olan kişilere de ayrı bir kart verilmektedir. Bu kartların tamamında müşteri numarası yer almaktadır.
  • Müşteri numarası kartın ön yüzündedir.

Bazı kartlarda hem isim ve soyisim kısmının altında hem de kartın en altında yazan bu numara ile kartın kaybedilmesi durumunda da işlem yapılabilmektedir.

Müşteri numarasının en fazla kullanıldığı alan ise internet bankacılığıdır. İnternet bankacılığına giriş için müşteri numarası gerekmektedir. Müşteri numarasının başında yer alan 2 hane ise banka tarafından kod gibi kullanılmaktadır.

Kartın Arkasındaki Kod Ne İşe Yarar?

Bu rakamlar Ziraat Bankası’nın kendine özgü olarak kullandığı kartlarda yer almaktadır. Asıl amacı ise güvenliktir.

Ziraat Bankası dışında Yapı Kredi Bankası da bu iki haneli güvenlik sistemini kullanmaktadır. Bu 2 hane genellikle harflerden oluşmaktadır.

Kartın ilk teslim alındığı zaman kartla beraber verilen belgede bu 2 hane belirtilmektedir. Daha sonra internet alışverişlerinde ve sanal ortamdaki diğer ödemelerde de bu kodlar kullanılmaya başlanmıştır.

Ziraat Bankası Müşteri Numarası Nerede Yer Almaktadır?

Ziraat Bankası’nın vadeli ve vadesiz hesap kartlarında yer alan bu numaralar genellikle 8 haneli olmaktadır. Bu numara hesap numarasından ayrı olarak kullanılmakta ve hesap numarası istenen durumlarda söylenmemesi gerekmektedir.

Ayrıca hesap numarası ile para gönderimi gibi durumlarda ATM’lerin müşteri numarası kabul etmediği bilinmektedir.

  • Hesap numarası ile müşteri numarası arasında 8 hane kadar fark olmaktadır.Bu nedenle müşteri numarası ile hesap numarasının karıştırılması da mümkün olmamaktadır.

Kartın üzerinde yer alan müşteri numarasının bulunduğu yer kartın basımına bağlı olarak değişmektedir. Bazı kartlarda aşağı kısımda yer alırken bazı kartlarda ad soyad bölümünün altındadır.

Müşteri Temsilcisinden Müşteri Numarası Öğrenme

Vadeli ya da vadesiz hesabı olmayan fakat müşteri numarasını öğrenmek isteyen kişiler de banka şubelerine giderek ya da müşteri temsilcisi aracılığı ile müşteri numaralarını öğrenebilirler.

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerine ulaşmak için 0850 220 00 00 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Makalemizde Ziraat Bankası Müşteri Müşteri numarası nasıl öğrenilir,  nerede yazar, gibi soruların cevabını detaylı olarak ele almaya çalıştık. Daha fazla detaylı bilgi için yorum bölümünden sorularınızı sorarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası EFT Saatleri – Ücretleri – EFT Limiti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu