BelçikaYurtdışında Çalışmak

Belçika Asgari Ücret ve İşçi Maaşları

Belçika Asgari Ücret, Belçika İşçi Maaşları ve Çalışma Şartları 

Avrupa’nın gözde ülkelerinden bir tanesi olan Belçika, yüksek oranda nüfus yoğunluğu ile dikkat çekiyor. Özellikle de sanayi yapısı, ulaşımı, kentleşmesi ve tarihi ile gözde olmayı da başarmış haldedir. Ticari faaliyetler konusunda hızlı büyümesi ekonomisinin de güçlenmesine etki etmiştir. Yüz ölçümü bakımından oldukça küçük olsa da ekonomik büyüklüğü ile zirveyi zorlayan ülkelerdendir. Ekonomisi güçlü olduğu için Belçika asgari ücret konusunda oldukça yüksek meblağlar ödemektedir. Konforlu ve kaliteli yaşamın en iyi seviyede olduğu ülke bu alanda insanlara çok geniş imkanlar sunmaktadır. Sosyal faaliyetler konusunda da farklı organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır. Bu alanda çok sayıda kültürel faaliyetlerde boy göstermektedir. Ulaşım konusunda çok gelişmiş seviyede olan ülke sağlık alanında da çok iyi seviyelerdedir. Yaşam kalitesinin üst seviye olabilmesi adına da her türlü çalışma belirli düzende yapılmaktadır.

Farklı Avrupa Ülkelerine ait asgari ücret tarifelerini öğrenmek için aşağıdaki yazılarımızdan faydalanabilirsiniz.

Almanya Asgari Ücret

İtalya Asgari Ücret

İngiltere Asgari Ücret

Norveç Asgari Ücret

İspanya Asgari Ücret

İçindekiler

Belçika Asgari Ücret 2019

Belçika’da uygulanan asgari ücretin esaslarını belirleme de bazı sektörler sendikalar ile iş yürüttüğü için kendilerine özgü ücretler çıkabiliyor.

Sendikal olarak herhangi bir durum söz konusu olmayan sektörde ise uygulanan asgari ücret tutarı devletin belirlemiş olduğu tutara göredir. Her yıl artış için adımların atıldığı Belçika asgari ücret aylık olarak 2017 – 2018 yıllarında 1562 Euro idi.

2019 yılında ise bu tutar 1.593,81 Euro olarak uygulanmaya başladı. Asgari ücret 2019 yılında belirlenen esaslar uygulamaya geçildiğinde ise kıdeme göre tutar artmaktadır.

İlk işe giden kişilerin alacağı tutar 1.593,81 Euro olarak belirlenmiştir.

Ödenen bu tutar 18 yaşını dolduran işçiler için uygulanırken 19 yaşında ki işçi 6 aydır çalışıyorsa alacağı ücret 1.636,10 Euro’dur.

Yaşa ve çalışma süresine göre değişen tutarlar 20 yaşından sonra net olarak oturmaktadır. En az 12 ay çalışmış işçi 20 yaşını da doldurmuşsa 1.65,90 Euro kazanç elde etmektedir.

Ödenen bu tutarlara ve çalışma düzenine karşılık Belçika’da işsizlik oranı %6,5 bandında seyretmektedir.

Belçika’da İşçi Maaşları

Birçok alanda sürekli olarak yatırım söz konusu olduğu için işçi ihtiyacı oldukça yüksek seviyededir. Belçika’da işçi maaşları birçok ülkeye göre çok iyi seviyededir.

Belirleyici olan tutar ise işin mahiyetine ve çalışanın performansına göre değişebilmektedir. Yaşam kalitesine göre ödenen ücretler de oldukça iyi durumdadır. En iyiyi hedefleyen ülke güçlü ekonomisinin gücünü kullanarak bu alanda çok daha iyi etkileşim sunmaya gayret göstermektedir.

 Belçika asgari ücret aylık ödeme hususlarına göre işlem yapmaktadır. Haftalık çalışma saati olarak belirlenen 40 saat tüm iş alanlarında belirleyici özelliğe sahiptir.

Her ne kadar güçlü ekonomisi olsa da yaşlı nüfusun istihdamı olumsuz etkilemesi ekonomik sorun olarak görülmektedir.

Belçika’da geçici süre ile çalışmak isteyenlerin merak ettiği konuların başında Belçika’da asgari ücret ne kadar sorusu gelmektedir.

Kısa süreli çalışmalarda kazancınızın bir değeri olabilmesi için anlaşmalarınız da konaklama ve yemek konusunu özellikle belirtmelisiniz. Aldığınız ücret konaklama ve temel gıda ürünlerine gidebileceği için ciddi sıkıntı çekebilirsiniz.

Her alanın kendine özgü iş yapısı olması ödenen tutarlarda da değişkenliği beraberinde getirmektedir. Belçika asgari ücret uygulamaları konusunda en vasıfsız eleman üzerinden değerlendirme yapıldığı için çok sayıda çalışan bu alanda iyi kazançlar elde etmektedir.

Kalifiyeli personelin asgari ücretten kat kat ücret aldığı ve bu alanda gelirlerin Türkiye’ye kıyasla çok iyi olması da ekonomik gücünü göstermektedir. İnşaat, hizmet, garson gibi herkes tarafından kolaylıkla yapılan işler için sabit ödeme söz konusudur.

Farklı iş alanları ve çalışanın vasfına göre Belçika’da işçi maaşları ciddi farklılıkları ortaya koymaktadır. İş kalitesi artıkça yüksek kalitede gelir elde etmenin de kapıları açılmaktadır.

Belçika Asgari Ücret ve Çalışma Şartları

Belçika Çalışma Şartları

Birçok ülkeye göre düzenin tesis edildiği Belçika çalışanlarına kolaylık sunarken hakların savunulması noktasında eşitlikten yanadır.

Yüksek ücret ödemelerinden dolayı genellikle Belçika çalışma şartları düzeni merak edilmektedir. Part time işleri saymazsak genel itibari ile uygulanan çalışma düzeninde günlük 8 saat haftalık ise 40 saat olarak geçerlilik söz konusudur.

Çalışanın daha iyi performans sunabilmesi adına da verilen haklarda huzurlu ortam tesis edilmektedir. Yurt dışından çalışma amacı ile Belçika’ya gelenlerin bu alanda iyi etkiler gördüğünü söylemek mümkün.

Yaşamınızı Belçika’da belirli düzen kurarak sürdürmek isterseniz Belçika çalışma izni aldıktan sonra oturum izni için de başvuru da bulunmanız gerekecektir. Belirli şartları yerine getirip hem çalışma hem de oturum izni alırsanız Belçika vatandaşlarına uygulanan tüm esaslar sizin için de geçerli olacaktır.

Gelişmiş ekonomisi ile üst düzey yaşamı sunan Belçika çalışma şartları ile de sizi zorlamamaktadır. Bu durum çalışanın genel performansında olumlu etkiler oluşturduğu için memnuniyette oldukça fazladır.

Belçika’da kısa süre için çalışacaksanız da mutlaka anlaşmanızı yemek ve konaklama üzerine de yapın. Aksi durumda kazancınızın 3 de 2’lik kısmını gıda ve konaklama gibi giderlere vermek zorunda kalabilirsiniz.

Üst düzey yaşam standartlarına sahip olunması harcamalar konusunda sizi sıkıntıya düşürebilir.

Kısa süreli inşaat işlerinde çalışacaksanız bu alanda da çalışma şartları zorlayıcı değildir. Tercih bakımından değerlendirme yapıldığında birçok Avrupa ülkesine göre de ön sıralarda yer almaktadır.

Belçika asgari ücret tutarının devletçe belirlenmiş oranına sahip olabilmek için de kayıt dışı çalışmamaya özen gösterin. Bu hususta işçi haklarına dikkat eden Belçika devleti sürekli kontrollerle tarama yapmaktadır. Beklentilerinizin üzerinde çalışma yapısını rahatlıkla görebilirsiniz.

Belçika çalışma şartları fiyatlar ile karşılaştırıldığında ise saatlik bazda çok iyi tutarlara da tekamül etmektedir. Düzene ve uygulanan yapıya göre hareket ediliyor olması da çalışanları rahatlamaktadır. Her alanda yapılan çalışmalar belirli standartlar üzerine kurulu olup, haksızlık ya da kazanç kaybı gibi durumlarında önüne geçilmektedir.

Yurtdışında Çalışmak İsteyenlere Uyarı :

Yurtdışında çalışmak isteyenlerin tercihleri arasında yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı Belçika bir seçenek olara düşünülebilir. Ancak yurtdışına çıkılmadan önce bilinmelidir ki tercih edilen ülkenen tüm artı ve eksi yönleri göz önüne konulmalı ve ona göre hareket edilmelidir.

Belçika Asgari ücret ve çalışma şartları konusunda daha fazla bilgi için yorum bölümüne sorularınızı yazarak bizimle ve diğer ziyaretçilerimizle etkilişim haline geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.  Diğer ülkelerin çalışma imkanları hakkında aşağıda verdiğimiz yazıları inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dubai’de Çalışmak- Dubai İş İlanları ve İmkanları

Fransa İş İmkanları, İlanları ve Çalışmak

Katar’da İş İmkanları ve İş İlanları-Maaşlar (Güncel Veriler 2020)

Kanada Asgari Ücret ve Çalışma Ücretleri

Rusya’da Çalışmak – Rusya İş İlanları ve İmkanları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu