Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Arsa Kredisi Veren Bankalar-Faizler-Gerekli Belgeler

Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa kredisi veren bankalar neler? Hangi bankalar arsa kredisi veriyor? Arsa kredisi almak  için gerekli evraklar neler? Kredi çekme şartları neler makalemizde detaylı olarak belirtmek istedik.

Bilindiği üzere son dönemde banka faizlerinin düşmesi ile birlikte, bankalara yeni bir kredi akımları başladı. Özellikle konut faiz oranlarının 0,99’a kadar düşmesi, ev alacakların ilgisini bir hayli çekti. Ancak ev kredisi kadar, daha az tutarlı ve yatırım amaçlı arsa alacak kişilerde düşen kredi faiz oranlarını kaçırmadan, aynı zamanda arsa piyasası yükselmeden hemen bir araştırma içine girdi.

Yukarıda belirttiğimiz nedenler doğrultusunda Arsaya kredi veren bankalar hakkında detaylı bir araştırma yaptık ve aşağıdaki sonuçlara ulaştık.

Arsa kredisi çekebilmeniz için öncelikle bankaya yapacağınız başvurunun onaylanmış olması lazım. Akabinde krediyi alarak arsa sahibi olmanız mümkün.

Arsa Kredisi Veren Bankalar
Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangileri 

Arsa kredisi alabilmek için başvuracağız köklü bankalar mevcut. Bu bankaların sunmuş olduğu şartlar üzerinden başvurunuzu yaparak kredi alabilirsiniz. Peki, en uygun arsa kredisini hangi bankalar veriyor bir de bunları inceleyelim.

Arsa kredisi veren bankalar;

 • Şekerbank
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Albaraka

Şekerbank Arsa Kredisi – Detaylar ve Şartlar

Ülkemizin köklü bankalarından olan Şekerbank, ticari niteliği olanmayan gayrimenkulün yani arsanın ekspertiz bedelinin %50’sine kadar kredi kullandırma imkanı verir.

En yüksek vade oranı 120 ay olmak üzere sadece Şekerbank tarafından sağlanmakta.

Eğer alınacak arsa imarlı bir arsa ile Şekerbank bu arsayı ipotek altına alıyor, ancak imarlı değilse teminat gösterilebilecek başka bir imarlı arsa, konut veya işyeri teminat gösterilerek kredi çekimine izin veriyor.

İş Bankası Arsa Kredisi -Detaylar ve Şartlar

Yeni bir arsa almak veya mevcut arsanın ekimi dikimi için acil satış bedelinin %50’si tutarında kredilendirme yapmakta. Ancak vade sayısı ve uygun faiz oranları için mutlaka şubeyi ziyaret edip bilgi aldıktan sonra karar vermelisiniz.

Ziraat Bankası Arsa Kredisi – Detaylar ve Şartlar

Ziraat Bankası diğer iki bankaya göre biraz daha ketum hareket etmektedir diyebiliriz. Zira vade sayısı 60 ile sınırlıdır. Aynı zamanda alınacak arsanın imarlı olması ve belediye sınırlarının içinde olması şartına bağlamıştır.  Diğer bankalarla benzer olarak bedelin %50 si üzerinden kredilendirir ve arsaya ipotek tesis edilir.

Albaraka Arsa Kredisi Detaylar ve Şartlar

Yukarıdaki bankaların aksine arsanın ekspertiz değerinin %100’üne kadar kredi imkanını sadece Arsa finansmanı kapsamında Albaraka sağlamaktadır. 60 ay vade imkanının yanında  kredilendirme yapılması için arsanın belediye sınırları içinde ve imarlı olması şartına bağlamıştır.

Arsa Kredisi Faiz Oranları

Arsaya kredi veren bankalar hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra, asıl mesele banka kredisi faiz oranları hakkında biraz bilgi vermeye geldi. Arsa Kredisi için faiz oranı tam olarak şudur diyemeyiz. Çünkü her bankanın kendi faiz oranları birbirinden farklılık göstermekte veya bankanın kendi içindeki müşterilerine farklı tutarlar üzerinden farklı kredi teklifleri sunmasıdır diyebiliriz.   Bunun için en net bilgiyi direkt olarak bankaların sunmuş olduğu faiz oranlarını inceleyerek öğrenmeniz daha doğru olacaktır.  Ancak şunun öncesinde şöyle genel bir bilgi verebiliriz. Şu dönemde Merkez Bankasının faiz indirimine gitmesi nedeni ile ülke genelinde banka faizleri de düşmüş olmakla, genel olarak faiz oranları 1,50’nin altında yer almaktadır.

Düşük faiz oranları;

Elbette alacağınız kredide düşük faiz oranlarının olmasını isteyeceksiniz. Sizin için uygun olan faiz oranlarının sunulması durumunda sorun yaşamadan direkt olarak başvurunuzun tamamlanmasını sağlayacaksınız.

Arsa Kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar 

Başvuru yapmak istemeniz durumunda, direkt olarak sizden istenen belgeleri temin ederek başvurunuzun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Kredi almak için online başvuru ya da direkt olarak kredi alacağınız bankanın şubesinden başvurunun gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Bunu sağlamanız durumunda kısa süre içinde olumlu ya da olumsuz dönüşün gerçekleşmesi sağlanacaktır. Uygun olan ödeme seçenekleri sayesinde avantajlı şekilde kredi alabilirsiniz.

Arsa Kredisi İçin Gerekli Evraklar 

Genel olarak hemen hemen her banka benzer nitelikte evraklar istemekle başlıca temin etmeniz gereken belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Bankaya yapılacak başvuru formu
 • Kimlik Belgesi veya Ehliyet
 • Gelir Belgesi
 • Alınacak arsanın tapusu
 • Elektrik/Su/Doğalgaz Faturalarından herhangi biri (son 3 ay içinde düzenlenmiş olmalı)

Arsa kredisi için gerekli evrakları tamamladıktan sonra bankaya başvurarak uygun görülmesi halinde kredi çekmeniz mümkün.

Önemli Not: Arsa kredisi bazen tarla kredisi ile karıştırılmaktadır. Ancak bankalar tarladan ziyade arsaya kredi vermektedir. Bu ayrıma dikkat etmeniz, anlaşılmış bir ticaret sonrası (tarla alım-satım) sizi hayal kırıklığına uğratabilir.

Makalemizde detaylı olarak arsa kredisi veren bankalar, bankaların kredi şartları ve arsa kredisi için gerekli evraklar hakkında bilgi vermeye çalıştık. Daha fazla detaylı bilgi için yorum bölümünden sorularınızı sorabilir veya bankalar ile iletişime geçerek detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Banka İpotekli Ev Nasıl Satılır? – Nasıl Alınır?

Düşük Faizle Kredi Çekmek


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
 1. ArsaKredisi diyor

  Arsa Kredisi veren Bankalar Hakkında Hazırladığınız Yazınız Oldukça Detaylı ve Açıklayıcı Olmuş.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.