Kariyer ve Yatırım Fikirleri

Kuveyt Asgari Ücret – İş İmkanları- Çalışma İzni ve Vize

Kuveyt Asgari Ücret - İş İmkanları- Çalışma İzni ve Vize

Kuveyt Asgari Ücret – İş İmkanları- Çalışma İzni ve Vize

Yüz ölçümü 17.818 kilometre kareye sahip olan Kuveyt oldukça küçük bir alana sahiptir. Fakat yüz ölçümü olarak küçük olsa da ekonomisi dünyada 7. Sırada yer alan bir ülkedir. Çok önemli petrol kaynaklarına sahip olan ülke bu noktada oldukça zengin durumdadır. Bu yüzden çalışma şartlarına göre ödenen ücretlerde yüksek tutarlara denk gelmektedir. Kuveyt asgari ücret konusunda düşük ödemeler yapsa da çalışanların büyük çoğunluğu asgari ücretin çok daha fazlasını kazanmaktadır. Belirlenen tutara göre çalışan kişi sayısı ise oldukça düşüktür. Çalışma şartları sıcaklık sebebi ile oldukça zorlayıcı hale gelebilmektedir. Yaz aylarında sıcaklıklar 50 dereceye kadar ulaşırken kış aylarında ise 30 derece civarında seyretmektedir. Soğuk havanın ne olduğunu bu ülkede hatırlamanız çok zor olacaktır. Sürekli olarak çalışan klimalar ile hayat devam etmektedir. Sıcaklık konusunda sıkıntılarınız varsa kısa süreli de olsa Kuveyt’te çalışmanız çok zor olacaktır.

Kuveyt Asgari Ücret Kaç Dinar

Sektörden sektöre değişen ücretler çalışma alanı ile doğru orantılıdır. Fakat Kuveyt asgari ücret olarak 200 dinar ödeme yapmaktadır. 200 dinar ise yaklaşık olarak 650 dolardır. Arap ülkeleri arasında en fazla maaş ödeyen ülkelerin başında gelmesinden dolayı fazlaca tercih ediliyor. Masa başı işlerle genellikle Avrupalı ve Amerikalılar çalışmakta olup, bu tür çalışanlar da beyaz yakalılar denilmektedir. 3.000 – 5.000 dolar arasında gelire sahip olan beyaz yakalılar bu noktada oldukça iyi durumdadır. Kuveyt asgari ücret kaç dinar oluyor sorusuna gelecek olursak da yaklaşık 650 dolar olarak görülmektedir. 1 dinar 3,25 dolara tekamül ettiği için dinarın ne denli değerli olduğunu da rahatlıkla görebilirsiniz. Beyaz yakalıların dışında çalışan işçiler genellikle 750 – 1.500 dolar arasında gelire sahiptirler.

Kuveyt İş İmkanları

Ülkenin ihracatının %95’ini petrol ürünleri oluşturmasından dolayı ülke içerisinde bu alanda daha fazla iş söz konusudur. Kuveyt iş imkanlarıkonusunda çoğunlukla inşaat alanında ilerlemektedir. Çok sayıda inşaat işçisinin ülkede çalışması da bu alanda ki gelişimlerin ne denli olduğunu da göstermektedir. Çok sayıda Türk firmalarının Kuveyt’te inşaat işi yürüttükleri bilinmektedir. İnşaat alanında çalışmak için Kuveyt’te gitmek isterseniz bazı noktaları iyi bilmeniz gerekir. Öncelikle çalışacağınız iş ile alakalı ayrıntılı bilgi edinmeli ve temel ihtiyaçları firmanın karşılamasına dikkat etmelisiniz. Zira kazancınızın neredeyse tamamını kiraya ve normal giderlere vermek zorunda kalırsınız. Herhangi bir şekilde birikim yapmanız söz konusu olmayacağı için konaklama ve gıda giderleri konusunda çalıştığınız firma ile görüşmeniz daha mantıklı olacaktır. İnşaat konusunda genellikle kalacak yerler ve yiyecekler konusunda sizlere imkanlar sunulmaktadır.

 

Kuveyt iş imkanları konusunda hizmet sektöründe de önemli yere sahiptir. Hizmet sektörünün geniş bir alana sahip olması söz konusu olsa da Türkiye’den gidenler genellikler temizlik işleri, berber ve kuaför olarak çalışmaktadır. Bunun dışında yemek sektöründe de çalışanlarında yüksek tutarlarda gelirleri söz konusudur.

Kuveyt Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni

Kuveyt’te faaliyet göstermekte olan firma ile iş sözleşmesi olması durumunda Kuveyt çalışma izniiçin başvurusunda bulunabilirsiniz. Sizin adınıza doldurulması gereken formu yetkili firma halletmesi gerekmektedir. Başvuruda bulunacak olan kişinin pasaport fotokopisi ile ibraz da bulunması gerekir. İş tanımının ve işin süresinin belirlenmesi ile birlikte ilgili kuruma sunulması gerekir. İşlemleri sorunsuz şekilde yürütebilmeniz adına Kuveyt çalışma vizesiiçin gerekli evrakları temin etmeniz gerekir. Bu evrakları şu şekilde sıralamamız mümkün;

  • – En az 1 yıl geçerliliğe sahip pasaport
  • – 2 adet biyometrik fotoğraf
  • – 2 adet Kuveyt çalışma vizesi başvuru formu
  • – Sağlık Raporu
  • – Bulaşıcı hastalıklar ile ilgili sağlık testi
  • – Özelde çalışacaklar için çalışma izni istenirken kamuda çalışacaklar için ise atama yazısı istenmektedir.

Sizden talep edilen evraklar ve bilgiler eksiksiz şekilde sunulmalıdır. Yapılan değerlendirmeye göre verilecek olan onayda gerekli incelemelerde sunulan evraklara göre yapılmaktadır. Hatalı ya da eksik bilgiler içeren belgelerin denetleme esnasında tespit edilmesi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir. Herhangi bir şekilde eksik bilgiye ya da hatalı içeriğe sahip olmamasına özen gösterin.

Makalemizde genel olarak Kuveyt Asgari Ücret, İş İmkanları, Çalışma İzni ve Çalışma vizesi konularını detaylı olarak ele almaya çalıştık. Daha fazla detaylı bilgi için aşağıdaki makalelere geçiş yaparak inceleme yapabilir veya yorum bölümüne yorumlarınızı bırakarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Kuveyt’te yaşam şartları ve iş fırsatları

Kuveyt’te iş Yapan Türk Firmaları

Kuveyt’ten ne alınır, ne satılır?


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.