Kariyer ve Yatırım Fikirleri

EFT Nasıl Yapılır? Hesaptan Hesaba Para Aktarma

EFT Nasıl Yapılır? Hesaptan Hesaba Para Aktarma

EFT Nasıl Yapılır?

Para transferleri konusunda iki tür aktarım söz konusudur. Bunlardan bir tanesi havale bir diğeri ise EFT işlemidir. Havale işlemi aynı bankaya ait diğer hesaba transfer iken EFT ise bir bankadan diğer bir bankaya para transferidir. Vadesiz banka hesabından başka bir bankada ki vadesiz hesaba para aktarma işlemine EFT ismi verilmektedir. EFT’nin açılımı ise Elektronik Fon Transferi demektir. Hem gönderici hesabın hem de alıcı hesabın vadesiz hesap olması çok önemlidir. Vadeli hesap ile EFT işlemi pek mümkün olmasa da bazı bankalarda işlem yapılması söz konusu olabilmektedir. Ama alıcı hesabın vadesiz hesap olması gerekmektedir. EFT nasıl yapılır ile alakalı olarak 3 yöntem bunulmaktadır. ATM, internet bankacılığı ve banka şubesinden yapılabilmektedir.

EFT Nedir?

Para transferleri ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir tanesi EFT nedir? konusudur. Bankalar arası mı yoksa aynı banka üzerinden transfer mi olacağına dair karışıklık söz konusu olabilmektedir. İki farklı banka arasında yapılan para transferine EFT ismi verilmektedir. Belirli saatlere göre yapılabileceği için bu saatler dışında işlem yapmanız mümkün değildir. Fakat mesai saatleri dışında işlem yapmanız söz konusu olursa işlemi internet bankacılığı üzerinden yapabilirsiniz. Ancak yaptığınız transfer mesai başlaması ile birlikte gerçekleşir. Örneğin Cumartesi günü EFT işlemi yaptığınız da ileri tarihli talimat vermeniz gerekir. Bankanın açıldığı ilk iş günü para gönderdiğiniz hesaba geçecektir.

Hesaptan Hesaba Para Aktarma Nasıl Yapılır?

Prosedürler ve uyulması gereken kurallar dahilinde yapılacak olan EFT işlemlerinde sıklıkla sorulan soruların başında hesaptan hesaba para aktarma nasıl yapılır gelmektedir. Bu noktada basit uygulamalar ile işlemlerinizi halledebilirsiniz. Öncelikle hangi yöntemle aktarım yapacağınıza karar vermelisiniz. ATM üzerinden yapacağınız para aktarımlarında şifrenizi girerek menüyü açmalısınız. Menüyü açtıktan sonra para transferleri bölümüne tıklayıp oradan EFT işlemine tıklamalısınız. Daha sonrasında sizden 26 haneli İBAN numarası yazmanız istenecektir. İBAN Uluslararası Banka Hesap Numarası anlamına gelmekte olup, transferi bu 26 haneli numara ile halledebilirsiniz. İBAN numarası girdikten sonra alıcının adı soyadı ve transfer edilmek istenen tutar girilmelidir. Bu işlemi şubeden yapmak istediğinizde de sizden alıcı ile ilgili bilgiler istenmektedir. Bunun dışında internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden yapacağınız transferlerde de istenen bilgiler aynı şekilde ilerlemektedir. Hatalı EFT yapmamak adına girdiğiniz hesap numarasını tekrar tekrar kontrol etmeniz çok daha doğru olacaktır. İşlemin iptali ya da geri iadesi sıkıntılı bir süreç olabileceği için dikkatli olmalısınız.

EFT Ücreti

Yapacağınız işleme dair banka tarafından tahsis edilen EFT ücreti söz konusudur. Bu tutar göndereceğiniz miktara ve işlemi yaptığınız yere bağlı olarak değişebilmektedir. ATM üzerinden ayrı kesinti yapılırken internet bankacılığı üzerinden yapılan işlemde ayrı kesinti miktarı söz konusudur. Doğrudan banka şubesi kullanılarak yapılan transferlerde EFT ücreti çok daha fazla olacaktır. İşlemleri ATM üzerinden ya da internet bankacılığı üzerinden yapmanız çok daha karlı olacaktır. Banka maaş müşterilerine bu konuda belirli sınırda ücretsiz EFT imkanı da sunabilmektedir. Bu aşama için ise çalıştığınız kurum ya da kuruluşun özel anlaşma yapmış olması gerekmektedir. İşlemlerde ücret ödemeden yapılan transferleri yalnızca ATM ve internet bankacılığı üzerinden yapabilmeniz mümkündür.

Para transferi nasıl yapılır ile alakalı sürekli sorunlar oluşması prosedürle doğru orantılıdır. Bunun dışında genel hatalar ise hesap numarasının yanlış girilmesidir. İşlemin ATM ve internet bankacılığı üzerinden yapılması durumunda takip edilecek işlemler son derece basittir. Bölümler halinde bilgiler girildikçe yeni sayfalar açılmaktadır. Bu sayfalara göre işlemi yürüttüğünüzde herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmadan sonuçlandırabilirsiniz.

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası Konut Kredisi İçin Gerekli Evraklar


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.