Kariyer ve Yatırım Fikirleri

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır? KOSGEB Hibe Kredi Nedir?

KOSGEB kredisine geçmeden önce KOSGEB nedir öncelikli olarak onu açıklamak daha doğru olacaktır;

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının kısa adına KOSGEB denilmektedir.

KOSGEB’in kredi vermesindeki amaç ise küçük ve orta ölçekli işletmelerin ekonomi içerisindeki etkinliğini ve rolünü arttırabilmek, sanayideki entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun bir şekilde gerçekleştirmek ve küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerini artırmaktır.

İş yeri açmak isteyen girişimciler, eğer KOSGEB’in hibe kredi vermediği sektörler dışında işletme faaliyetlerini sürdüreceklerse KOSGEB hibe kredi başvurusu yaparak destek ve teşviklerden faydalanabilirler.

Hangi Sektörler KOSGEB Kredisinden Faydalanabilir? KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB’in hibe kredi vermediği sektörler; muhasebecilik, alkollü içecek satan mekanlar, emlakçılık, otobüs ile taşımacılık yapan firma kurmak isteyenler, oto kiralama işi açmak isteyenler ile hayvancılık ve aracılık hizmetleri gerçekleştirecek olan işletmelerdir.

Bu sektörlerin dışında bir sektörde girişimci olacak küçük ve orta ölçekli işletmelere 50 bin TL geri ödemesiz olarak, 100 bin TL ise geri ödemeli olarak destek kredisi veriliyor. Ancak yalnızca 50 bin TL olan kredi geri ödemesiz olduğu için bu krediye “hibe kredi” deniyor.

Hibe kredi her girişimciye direkt 50 bin TL olarak verilmiyor. İş yerini kuran girişimciler kuruluş aşamasında harcamalarını faturalandırmak zorunda oldukları için bu faturalara oranla yüzdelikler üzerinden kredi veriliyor. Geri ödemesiz kredinin üst limiti 50 bin TL dir.

KOSGEB Hibe Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB’e kredi başvurusunda bulunacak girişimcilerin 2018 yılından önce bir iş projesi hazırlayarak dükkanını tutup, iş yerini açabiliyordu. Ancak 2017 senesinde gerçekleştirilen bir değişiklik ile birlikte artık dükkanın açılmasından önce mutlaka ön onay alma şartı getirilmiştir.

KOSGEB hibe kredi başvurusu şartları arasında en önemlisi ve olmazsa olmaz şartı KOSGEB tarafından düzenlenmekte olan Girişimcilik Eğitimlerine katılmaktır.

Bu eğitimler 32 saat sürüyor ve eğitim sonunda hak eden girişimcilere birer sertifika veriliyor. Getirilen bu şart sayesinde proje yeniden elden geçirilerek girişimcinin zarar etmesini önleyecek birtakım tedbirler de alınmış oluyor. Bu önlemlerin başında öncelikle girişimcinin mutlaka bir sertifikasının bulunması zorunluluğu geliyor. Sonrasında ise işletmelerin vergi ve e-kobi kaydının olması şart koşuluyor. Aynı zamanda SGK ve vergi borcunun da olmaması gerekiyor. Bunların yanında esnaf destek programının gerekliliklerini taşıması ve projesine onay alması bekleniyor. Son olarak seçilen iş kolunun NACE kodları arasında yer alması da zorunlu.

KOSGEB’in verdiği krediyi hiçbir girişimci iş yerini açabilmek için alamaz. İsminden de bilindiği üzere KOSGEB yalnızca girişimcileri destekleme görevini üstlenir. Bu nedenle KOSGEB, iş yerini açan girişimcileri verdiği kredi ile sadece destekler.

Diğer bir yandan şu şekilde düşünülebilir; KOSGEB’in verdiği kredi herhangi bir şekilde bir kuruluş sermayesi değildir. Bu nedenle de KOSGEB’den kredi almak istendiğinde önce iş yeri açılmalı, bütün giderler faturalandırılmalı ve faturalandırılan giderlerin %70’i bu kredi sayesinde KOSGEB’den geri alınabilmektedir.

KOSGEB’den harcamalar için alınan bu yüzdelik oran erkeklerde %70, kadınlarda ise %90’dır. Bu oranın değişiklik göstermesi de yalnızca kadın ve erkeklerde değil, bölge farklılıklarında da mevcuttur.

KOSGEB Hibe Kredi Şartları ve kredinin nasıl alınabileceği ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz bize aşağıdaki yorum bölümünden yazabilirsiniz.

KOSGEB dışında aşağıdaki konular da ilginizi çekebilir;

Faktoring Nedir? Faktoring Nasıl Yapılır? Faktoring Türleri Nelerdir?

Çek Nedir? Nasıl Kullanılır? Çek Ödenmezse Ne Olur?

Hangi Mallar Haciz Edilebilir? Hangi Mallar Haczedilemez?

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Yasal Takip Ve Idari Takip Süreci Nasıl Işler?

Acil Nakit Ihtiyacınıza Pratik Çözümler


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.