Malta’da Dil Okulu Okumak, Yaşam ve Eğitim Masrafları

Malta’da Dil Okulu Okumak, Yaşam ve Eğitim Masrafları

Malta Cumhuriyeti, Avrupa’nın güneyinde, Orta Akdeniz’de bulunan 5 takım adadan oluşur. Başkent Valetta, bu adalardan en büyüğü olan Malta adasında bulunur. Oldukça küçük bir ülkedir ve yüzölçüm olarak 34istanbul.net‘un yaklaşık 6’da 1’i kadar büyüklüğe sahiptir. Yaklaşık 500 bin nüfusa sahip ülkede, yabancı insanların oranı oldukça fazladır.

Oldukça eski tarihi ve kültürel yapıya sahip ülkede gerek turistik amaçlı, gerekse eğitim amaçlı bir çok yabancı insan yaşar.

2004 yılında Avrupa Birliği’ne katılan Malta’da Euro para birimi kullanılır ve Şengen vizesi ile giriş yapılabilmektedir. 

Şengen vizesi ile ülkeye giriş yapılıyor olması büyük avantajdır. Zira, ekonomik durumu iyi olan kişiler, bu ülkeden kolaylıkla İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve yakın doğu Avrupa ülkelerine de gidebilir, hem eğitim alıp hem de bir çok yeni ülke görme fırsatına kavuşurlar.

Doğal güzellikleri ve kumsalları ile meşhur bir ülke olan Malta’da gezilecek çok fazla yer olduğu gibi, özellikle İngiliz sömürgeciliğinden dolayı ana dilin İngilizce olması, ülkede bir çok dil okulunun açılmasına neden olmuştur.

Halen Türkiye’den yüzlerce kişi dil eğitimi almak üzere Malta’ya gitmektedir. Türkiye’ye yakınlığı ve sıcak iklimi ile birlikte özellikle Amerika ve İngiltere’ye oranla yaşam ve eğitim maliyetleri oldukça düşük olduğu için dil eğitimi için en çok tercih edilen ülkelerden birisi olmuştur.

Malta’da Dil Okulu ve Yaşam Masrafları

Malta, turistik amaçlı olarak da çok fazla ziyaret edilen bir ülke olduğu için özellikle yaz döneminde hem konaklama hem de yaşam maliyeti çok fazla artış göstermektedir.

Dil okulu için gideceklerin kış dönemini yada sömestr tatili dönemini seçmeleri durumunda bu masraflar ciddi anlamda azalacaktır.

Malta’ya üniversite yada dil okulu okumak için gidenlerin aylık ortalama harcama tutarları 300-600 Euro arasında değişmektedir.

Çok fazla dışarı çıkmayan, eğlence hayatına düşkün olmayan, yemeğini kendisi yapan kişiler çok rahatlıkla aylık 300-400 euro civarına geçinebilmektedirler.

Eğlenceye düşkün, her gün dışarıda yemek yiyen ve gezmeye meraklılar için bu rakam ortalama 500-800 euro aralığına yükselir.

Konaklama masrafları bu rakamın içine dahil değildir. Bir çok dil okulu, fiyatlarına genellikle konaklama bedelini dahil etmektedirler.

Malta dil okulu ücretleri ortalama olarak aşağıdaki gibidir. Bu fiyatlara konaklama bedeli dahil olup ulaşım dahil değildir.

Eğitimin süresine göre;

4 hafta: 1.000-1.500 euro
8 hafta: 1.800-2.300 euro
12 hafta: 2.500-3.000 euro
24 hafta: 4.000-6.000 euro

Dil okulu konusunda bir çok danışmanlık firması mevcut olup, bazı dil okullanının Türkiye temsilcilikleri de bulunmaktadır. Bu temsilcilikler aracılığı ile herhangi bir komisyon ödemeden işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

Danışmanlık firmaları aracılığı ile bulunan dil okullarında ise vize ve ulaşım imkanları dahil tüm konularda destek alabildiğiniz için işleriniz oldukça kolaylaşacaktır ancak tabi bu servisin de bir bedeli olduğunu unutmamak gerekir.

Malta’da dil okulu ve üniversite okumak ile ilgili aklınıza takılan konuları aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz.

Malta’da dil okulu okumak dışında Amerika ve İngiltere seçeneklerini de düşünüyorsanız, gideceğiniz ülkedeki yaşam koşulları ile ilgili aşağıdaki başlıklar da ilginizi çekebilir;

 

 
Bunları da beğenebilirsin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.